Seo Nedir?
Anasayfa Seo Nedir?

Seo Nedir?

Seo nedir her işletmenin en çok merak ettiği, günümüzün olmazsa olmazı. 

Peki, Web sitelerinden günde kaç adet makale veya blog yazısı paylaşımı yapıldığını tahmin edebilir misiniz?

Fikri Olan?

Sıkı durun, günde dünya çapında sadece wordpress tabanlı sitelerden yaklaşık 2 milyon blog yazısı paylaşılmaktadır. Bu da saniyede 24 makaleye denk gelir.

Siz buraya kadar okurken dünya çapında 300 den fazla makale web sitelerinde paylaşıldı bile.

Ayrıca bu paylaşımlar sadece wordpress sistemini kullan kişi veya kuruluşlardan yapıldı. Komple tüm siteleri hesaplarsak çok daha fazla sayı ortaya çıkar.

Bu kısa bilgi size web sitenizin ne kadar iyi yapılandırılmış olmasına yardımcı olmuştur.

Düşünün sadece sizin sektörünüzde binlerce tanıtım yazısı, ürün incelemesi veya firma ile ilgili paylaşımlar yapılıyor.

Eğer siteniz Google optimizasyonlarına göre inşa edilmediyse bu rekabet ortamında yer almanız çok zor olacaktır.

Dünya çapında Google arama motorunda her gün ortalama 3 milyonarama yapılmaktadır.

Sitenizin Google Seo yönergelerine uygun olup olmaması, iş yapamayan bir firma ile başarılı ve yeni müşteriler bulan bir firma arasındaki belirleyici faktör olabilir.

Seo'da Neymiş?

Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşan Seo'nun Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu anlamına geldiğini artık çoğu kişi biliyor.

Seo dijital pazarlama kanallarından sadece bir tanesidir. Seo ile neyi aradığını bilen kişilere ulaşabilirsiniz. Müşteri hedefinize göre değişik dijital platformları kullanabilirsiniz.

🤔 Tamam da neler yapacağız bu seo işinde?

🤔 Site tasarımı mı önemli? Alınan backlinkler mi? Yoksa iyi bir makale mi yazmamız lazım?

Hepsine Evet, hepsini en iyi şekilde yapmamız gerekiyor.

Gelin ilk başta seo nedir ne anlama gelir onunla başlayalım.

Seo'nun Tanımı : Seo'nun ana amacı sitelerin aramalarda üst kısımlarda önerilmesidir. Bu da doğal olarak sitelerin hitini artıracak çok önemli bir detaydır.

Seo, Google arama motorunun 200 tane yönergelerini yerine getirerek, arama yapan kişilere aradıkları kelimelerle ilgili doğru sonuçları verip, içerik, site tasarımı ve sitede arama yapanlara sağladığınız soru ve kolaylıkların oluşturduğu bir çalışmanın bütünüdür.

Seo genel olarak site içi Seo ( on-page seo) ve site dışı Seo ( off-page seo ) olmak üzere iki açıdan değerlendirilmektedir.

Site içi Seo çalışmalarındaki ana amaç web sitesinin kullanıcının yararına çalıştığı ve kaliteli bir site olduğunu arama motorlarına ispat etmektir.

SEO nedir desek kısaca :  bir sitenin arama sonuçlarının organik (ücretli olmayan) bölümündeki sıralamasını yükseltmektir.

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerinizle arama motorunda üst sıraya gelmek size aylarca bedava trafik ve para kazandıracaktır.

Bir ürün sattığınızı düşünün veya bir hizmet verdiğinizi farzedelim. Google'da üst sırada çıkmak aslında size marka bilinirliliği ve yeni müşteriler kazandıracak en kısa ve hesaplı yoldur. Bunun için iyi bir seo çalışması yapmak size çok büyük geri dönüş kazandırır.

Seo Ne Değildir?

Arama motoru optimizasyonunda bir çok yanlış bilnen kulaktan dolma bilgilerde mevcuttur. Profesyonel olmayan seo paketleri, veya bilinmeden acemice gençlerin yapktıkları çalışmalar sitenizi bir anda yok edebilir.

Birçok çalışmanın entegre olarak yapılan optimizasyon bir ekip işidir ve pahalı programlar kullanılmaktadır. Siteninizin tasarımını, site yazılımsal hataları ve hedef müşterinize hitap etmesi için yapılacak kullanıcı odaklı bir tasarım bu çalışmanın bir kaç parçasıdır.

Kısaca aşağıda başlıklar halinde bu konuda kalıplaşmış yanlış bilenen başlıkları sıralıyoruz.

 • Sadece Tıklama Sayısını Arttırmak Seo Çalışması Yapmak Değildir.
 • Sürekli Anahtar Kelimelerle Hedef Belirleyip Başarılı Olmak Mümkün Değildir.
 • Sürekli Etiket Kullanarak Başarılı Olamazsınız.
 • Çok Sayıda Backlink Alarak Bu Savaşı Kazanamazsınız.
 • Google'ın Yapay Zekasını Hafife Alarak Kandıramızsınız.
 • Seo Çok Ucuza Yapılacak Bir Çalışma Değildir.

Gelin biraz daha seo'nun derinliklerine doğru inelim.

Seoajans Firmasına teşekkür ederiz. Defalarca r10 gibi platformlardan seo paketleri aldık, seocuyum diyen yanlış kişilerle çalışarak web sitemizi çöp ettik. Seoajans firması ilk önce bu zararlı bağlantıları temizleyip bize doğru hedefler gösterdi. Beraber yaptığımız çalışmalarla kısa sürede istediğimiz yerlere geldik. Teşekkürler

Aykut Toprak
Müdür Yardımcısı

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Buraya kadar Seo nedir anlatmaya çalıştık. Şimdi ise Google'ın nasıl çalıştığını anlama vakti.

Siz Google'da bir arama yaptığınızda Google algoritmaları size en alakalı ve en iyi onucu getirmek için devreye girerler.

Yaptığınız bir aramayı 1 saniyeden daha az bir sürede karşınıza getiren arama motoru Google, arka planda bir çok algoritmayla çalışmaktadır.

Dünya'da milyarlarca web sitesi ve bunlara bağlı sayfalar olduğunu düşünürsek Gogole'ın ne kadar büyük bir altyapıya sahip olduğunu tahmin etmek zor olmayacaktır.

Google Arama Motorları Nasıl Çalışıyor? Matt Cutts Anlatıyor. İzlemelisiniz…

Eskiden Google yaptığı ortak çalışmalarla dizinlerini Dmoz gibi sitelerden almaktaydı. Şimdi ise Web Master Tools ve Google Analitics den almaktadır.

Aslında sizin aramanıza en iyi sonucu verebilmek için kendi dizininde tuttuğu milyarlarca web sitesini tarar ve en iyi sonuçları gösterir.

Google En İyi Sonucu Nasıl Belirliyor?

Google en son yaptığı Mayıs 2020 güncellemesiyle birlikte arama düzeylerinde yeni iyileştirmelere gitti.

Bunlar kısaca aşağıdaki gibidir. Daha detaylı olarak, Google Mayıs 2020 güncellemesini gelecek yazılarımızda ele alacağız.

 • Alaka Düzeyi : Google arama yapan kişilerin tam olarak ne aradıklarını bulma yönünde kendini geliştirmeye devam ediyor.
 • Uzmanlık : Google son güncellemesiyle, bir web sayfasının otoritesinden ve eskiliğinden daha çok artık birinci elden yayınlanan arama sonuçlarına odaklanıyor.
 • Otorite : Otorite tabiki değerini kaybetmiyor. Ama daha niş tabir edilen dikey aramalarda ufak siteleri öne çıkarmaya başladı.
 • Güvenilirlik : Güvenilirlik Google için hala çok değerli bir unsurdur.
 • Backlinkler : Google artık sayfa ve makalelerin ne kadar çok bağlantı aldığından ziyade daha fazla içerik odaklı sonuçları sıraya koyuyor. Sırf seo'ya katkısı olsun diye alınan backlinkler artık bir fayda etmiyor. Gri şapka seo olarak da adlandırılan bu dış bağlantılar artık kolayca Google arama motoru tarafından anlaşılıyor.

Gelin aşağıda arama sonuçlarında neyin daha çok etkili olduğunu anlayalım :

Java kahvesi araması yaptığımızı dersek, sonuç olarak 183 milyon sayfanın olduğunu aşağıda görebilirsiniz.

Google çalışma mantığını ince ayrıntılarına kadar halka açmamakdır. Yaptıkları beyanlar ve patentlerinden nasıl en iyi web sitesini seçtiklerini anlayabiliyoruz.

🤔 Peki Nasıl?

Alaka Düzeyi ( Relevancy ) :

Java kahve diye bir arama yaptığınızda karşınıza java yazılımı içeren bir web sitesinin çıkmasını hiç birimiz istemeyiz. Bundan dolayı Google için ilk önce arama kelimenizle alakalı web sayfalarına bakar ve size sunar.

Otorite( Authority ) :

Otorite Google'ın içeriğin doğru ve güvenilir olup olmadığını deneteyen algoritmasıdır.

🤔 Otorite nasıl oluyor?

Algoritmalar bu yazıya diğer sitelerden gelen bağlantıları değerlendirir. Bu değerlendirme sadece Google arma motorlarının bir özelliğidir. Yahoo, Yandex gibi arama motorları bukadar detaylı değerlendirme yapamamaktadır. Tabiki son Mayıs 2020 güncellemesiyle birlikte alakasız bağlantılar ve değersiz kabul edilen " gri şapka seo" bağlantıları önemini yitirdi.

Kullanışlılık ( Usefulness ) :

Yazılan makaleniz kaliteli, uzun ve otorite sahibi bir makale olabilir. Fakat Google bunlardan ziyade makalenin fayfalı yani kullanışlı olup olmadığına da bakmaktadır.

Bir kullanıcının yaşadığı bir hastalığı ilk ağızdan tarif ederek çözümünü sunması artık Google gözünde daha değerlidir. Bunu değerli kılan işaretler ise :

 • Makalenin birinci elden çıkmış olması.
 • Yaşanan deneyimlerin ilk ağızdan anlatılması.
 • Yazıya sıkıcı bir başlangıç yerine, ufak hikaye tarzı başından geçeni anlatarak okuyucuyu aydınlatması.
 • Referansların ve istatistiklerin önemi.
 • Yazıya sıkıcı bir başlangıç yerine, ufak hikaye tarzı başından geçeni anlatarak okuyucuyu aydınlatması.
 • Makalenin güncellenmesi.
 • Makaledeki yazıyı destekleyen kullanıcı yorumları ve paylaşımları.

Diyelimki arama motorunda " gebelikte mide bulantısı " hakkında bilgi almak için arama yapıyorsunuz.

Çıkan ilk sayfalar, otorite kazanmış sitelerdir. İşin uzmanları tarafından yazılmış makalelerdir.

Kullanışlılık burada devreye girmektedir. Kullanıcı sayfadan istediği cevabı hızlı bir biçimde alamazsa, yazıda çok bilimsel kelimelere yer verilmiş bir ilaç prospektüsü gibi yazılmışsa, siteye giren kişiler sıkılarak hatta sinirlenerek kısa süre içinde siteyi terkederler.

Sayfadan çıkan kullanıcı, aramalardaki daha aşağıda olan bir siteye girip zaman geçirirse, Google gözünde daha alakalı site olduğu farkedilir. Zamanla bu sayfa otorite kuralının önüne geçer ve daha üst sıralara gelir.

Kullanıcıların sıkılmadan zaman geçirecekleri, faydalı web siteleri yapmalıyız. Google arama motorunun, kullanıcıların sevdikleri web sayfalarını anlaması için bir çok algoritması vardır.

Neden Seo Yaptırmalıyım?

Google büyük bir arama kaynağıdır.

Şekilde görüldüğü gibi en fazla arama Google arama motorunda gerçekleşmektedir. Google aramaları ortalama %75 iken diğer tüm sosyal arama yüzdesi sadece %25 dir.

Konuyu bir örnek kelime ile açıklayalım.

Diyelim ki Google'da çocuğunuz için düzenleyeceğiniz doğum günü için " parti malzemeleri " kelimesini aratacaksınız.

Google Keyword Planner'a göre aylık bu kelimede 30,000 tane arama gerçekleştiriliyor.

Eğer siteniz en üst sırada yer alırsa, aylık ortalama %30 bir tıklama elde eder. Buda aylık 9,000 tıklama demektir.

Yaklaşık bir tıklama 4 tl den hesaplandığında ayde 36,000 Tl ye denk gelir.

Bu sadece belirlediğiniz bir kelime için geçerlidir. Sitenizde doğru seo çalıması yapıldığında bir çok yan kelime ve diğer önemli kelimelerinizde de üst sıraları elde edersiniz. Buda size çok sayıda yeni müşteri ve trafik anlamına gelir.

Örnek verdiğimiz " parti malzemeleri " kelimesinin aranma oranı daha rekabetçi kelimelere göre azdır. Daha rekabetçi bir kelimede binlerce tl google reklamlarına ödeme yapmanız gerekir. Bu paraları ödemek ufak işletmelerin ve yeni işletmelerin altından kalkabileceği bir durum değildir

SeoAjans.Net den Hizmet Aldığınızda
Daha Fazla Trafik
Daha fazla görünürlük kazandıkça, web sitesi ziyaretçilerinin sayısında bir artış görmeye başlayacaksınız. Etkili anahtar kelimeler bulmak, müşterilerin soruları ve endişeleri hakkında bizlere fikir verdikleri için harika bir SEO kampanyasının temelidir.
Doğru Hedef Kitle
Ürünlerinizle ilgilenmeye istekli olan doğru kitleyi hedefleyebilirsiniz. Arama motorlarında yükseldikçe müşterileriniz sizi sektör otoritesi olarak görecektir. Sektörünüzde aynı anahtar kelimelerle ön sıralara girmeye çalışan bir çok şirket var. Sizin için yeni fırsatlar bulmak amacıyla güçlü ve zayıf yanlarını analiz edeceğiz.
Marka Bilinirliği
Markanızı sektörünüzde daha fazla bilinirlik elde eder. Yaklaşımımızı sürekli olarak iyileştirmek ve doğru kitleyi doğru zamanda hedeflediğimizden emin olmak için tüm ilgili metrikleri ve verileri inceliyoruz.
Hemen İletişime Geç

İstanbul Taksim'deki ofisimizden hizmet vermekteyiz.

0850 434 08 06
Seo Ajansı ve dijital pazarlama danışmanları olarak web sitenizin Google'da potansiyel müşteriler tarafından görülmesini sağlıyoruz. Kaliteli içerikler oluşturarak sosyal medya hesaplarınızı yönetiyor ve markanızı duyuruyoruz.