Fas’ta İslamcı parti seçimde ağır bir yenilgi aldı, yeni hükümeti liberaller kuracak

Fas’ta Perşembe günü düzenlenen ve sonuçları dün kesinleşen genel seçimlere göre, on yıldır iktidar koalisyonuna başkanlık eden Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) daha önce sahip olduğu 125 milletvekilliğinin çoğunu kaybetti. PJD böylece 395 sandalyeli mecliste sadece 13 milletvekilliği kazanabilirken, başlıca rakipleri olan Milli Bağımsızlar Birliği (RNI) ile Özgünlük ve Modernlik Partisi (PAM) sırasıyla 102 ve 82 milletvekilliği kazandı. Fas’ın en eski partisi olan İstiklal Partisi ise 32 sandalye alarak dikkat çekici bir geri dönüş yaptı.

Seçim mağlubiyetinin ardından PJD’nin başkanı ve başbakan Saad-Eddine El Othmani de dahil olmak üzere tüm parti liderliğini istifa ettiklerini açıkladı. Yapılan açıklamada, PJD’nin şimdi muhalefetteki “doğal” rolüne geri döneceği ve mümkün olan en kısa sürede acil bir kongre düzenleyeceği belirtildi.

İktidar koalisyonunun küçük bir üyesi olan RNI, saraya yakın olarak tanımlanan milyarder işadamı Aziz Akhannouch tarafından yönetiliyor. Ve ana muhalefetteki PAM, 2008 yılında kraliyet danışmanı Fouad Ali El Himma tarafından kuruldu. Akhannouch, sonuçları “demokrasi için bir zafer” olarak nitelendirerek “halkın değişim iradesini” selamladığını söyledi.

YENİ BAŞBAKAN ÜLKENİN EN ZENGİNLERİNDEN

Daha önce Tarım Bakanlığı yapmış olan Akhannouch, yaklaşık 2 milyar dolar olduğu tahmin edilen servetiyle Fas’ın en zengin adamlarından biri. 2016’dan beri liberal RNI partisine liderlik ediyor. 2011’de uygulamaya konulan reformlara göre kral, başbakanı parlamentodaki en büyük partiden seçiyor ancak kabine üyeleri üzerindeki veto yetkisini elinde tutuyor. Fas’ta seçilmiş hükümete nazaran kralın çok geniş yetkileri bulunuyor. Fas Kralı’ndan hükümeti kurma yetkisi alan Akhannouch koalisyon görüşmeleri yürütecek.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dLübnan’da yeni hükümet kuruldu: En zengin işadamı başbakan oldu​

    dAlmanya pek çok ‘ilki’ barındıran sonucu belirsiz bir seçime giriyor​
Fas istatistik enstitüsü Nisan ayında yaptığı açıklamada, ekonominin 2020’de yüzde 7,1 küçüldüğünü ve pandemi sırasında yoksulluk oranının yüzde 11,7’ye yükseldiğini söyledi.
 
Üst