BM, insani krizin büyüdüğü Afganistan’a 600 milyon dolarlık yardıma hazırlanıyor

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan için 600 milyon dolardan fazla yardım toplamaya çalışıyor ve ülkenin büyük bir insani krizle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor. Örgüt Pazartesi günü Cenevre’de bir konferans düzenleyecek ve geçen ay Taliban’ın devralmasının ardından Afganistan için uluslararası destek çağrısında bulunacak.

BM’nin yayımladığı bildiride, “Afganların acilen gıdaya, ilaca, sağlık hizmetlerine, temiz suya ve sanitasyona ihtiyacı var” dendi. Afganistan’ın Taliban işgalinden sonra büyük bir insani krizle baş başa kaldığını söyleyen BM, ‘’600 milyon dolarlık hedefin milyonlara “hayati bir rahatlama” getireceğini de sözlerine ekledi. BM’den yapılan açıklamada, “Ülke son derece vahim bir durumla karşı karşıya ve nüfusun neredeyse yarısının zaten yardıma ihtiyaç duyduğu bir bağlamda uzun süreli çatışmalar, şiddetli kuraklık ve Covid-19 salgınıyla karşı karşıya” dendi.

GIDA KITLIĞININ YANI SIRA ŞİDDETLİ KURAKLIK SU İHTİYACINI ARTTIRIYOR

İslamcı militanlar Ağustos ayında Afganistan’ın kontrolünü yeniden ele geçirmeden önce bile, bu yıl çatışmalar nedeniyle 550 binden fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu, tahminen 3,5 milyon kişinin şu anda ülke içinde yerinden edilmiş olduğu anlamına geliyor. Afganlar ayrıca gıda kıtlığının yanı sıra şiddetli bir kuraklıkla da uğraşmak zorunda kaldılar.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dBM: Taliban yönetimindeki Afganistan ‘evrensel yoksullukla’ karşı karşıya​

    dAfganistan’da üniversitelerdeki karma eğitim sona eriyor​

    dAfganistan’da eğitim ‘haremlik-selamlık’ başladı: Aynı sınıfta, ayrı ayrı oturdular​
BM’nin 600 milyon dolarlık yardım kampanyasında toplanacak paranın 3’te 1’I birçok Afgan’ın yeterli gıdayı almak için paraya erişimi olmadığını söyleyen BM’nin Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından kullanılacaktı. Öte yandan BM, Taliban sonrası ekonomik anlamda nakit sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Afganistan’da kadın ve kızların haklarına yönelik saldırıların da endişelendirdiğini açıkladı.
 
Üst